Salonda Şıklığın Anahtarı: Avangart Koltuk Takımları   

Klasik tasarımlarla yenilikçi bakış açısı birleşiyor. Çarpıcı bir etki bırakan avangart mobilyalar sizin de evinize ihtişam getirecek. Elit ve lüks bir yaşam alanı yaratan avangart koltuk takımları, günümüzde sıklıkla tercih ediliyor. Pek çok farklı tarza hitap etmek üzere üretilen bu mobilyalar, karakteristik bir özellikte.

Devamını Oku

Yemek Odalarını Şık Köşe Takımları İle Birleştirin

Şık, rahat ve konforlu; işte hepimizin aradığı koltuk takımları! Günümüzde özellikle sunduğu avantajlar sayesinde köşe takımları sıklıkla tercih ediliyor. Şık köşe takımları ile yaratıcılığınızı ortaya çıkartabilirsiniz. Çünkü dekorasyonda pek çok fırsat yaratmanıza olanak sağlar.

Alandan sağladığı avantajın yanı sıra sportif – modern karışımı bir havaya sahiptir. Dekorasyonu hangi yöne çekeceğiniz ise odayı hangi dekoratiflerle tamamladığınıza bağlı. ‘L’ biçimindeki köşe takımları alandan büyük oranda yer açar. Puf ve benchlerle bu alanda konforlu bir görünüm yaratabilirsiniz.

Devamını Oku

Avangarde Mobilya Stili Nedir? Özellikleri

Avangarde mobilya stili daha gösterişli ve aynı zamanda dikkat çekici mobilyalar için kullanılan bir tanım olmaktadır. Yaşam alanlarına çarpıcı ve etkileyici görünüm katmak için tercih edilen bu mobilyalar, farklı bir etkileyicilik yaratmak için sık tercih edilmektedir.

Avangarde Mobilya Nedir?

Avangarde mobilya tanımı itibariyle klasik mobilyalara yenilikçi bir yaklaşım olarak tasarımı ifade etmektedir. Avangarde kelime kökeni bakımından Fransızca olup genelde sanat için tabir edilen bir ifadedir. Sanat için tercih edildiğinde öncü ve yenilikçi anlamlarına gelmektedir. Mobilyalar için kullanıldığında da yine aynı anlamları taşımaktadır. Başka bir deyişle klasik ve alışılmış mobilya tarzlarına yenilikçi bir bakış açısı yansıtarak ortaya günümüz estetik beğenilerine hitap eden modelleri çıkarmaya Avangarde mobilya stili denilmektedir. Özellikle etkileyici görünümleri ile öne çıkarlar.

Avangarde Mobilya Stili Nedir?

avangarde mobilya stili

Avangarde mobilya sitili geleneksel ve klasik mobilya modellerinin daha sade tasarımlar ile yeniden üretilmesi ve kullanılması anlamı taşır. Geleneksel mobilyalar genelde çok gösterişli ve yoğun oyma motifleri, altın varaklı, şık ve çok dikkat çekici görünümler sahiptirler. Avangarde mobilyalar ise geleneksel yani klasik izleri taşıdıkları gibi daha az oyma motifleri, daha az altın varaklar kullanır ve sade tasarımları ile öne çıkarlar. Ama geleneksel mobilyalar ile Avangarde mobilyalar arasında kesin ayrımlar yoktur. Bazı durumlarda üretilmiş olan Avangarde mobilyalar özellikleri bakımından klasik mobilyaları fazlasıyla çağrıştırıyor olabilirler. Ama genel olarak Avangarde mobilyalar için tasarım yoğunlukları bakımından geleneksel mobilyalara kıyasla bir ayrım olması gerekmektedir.

Avangarde mobilyalar için daha hafif malzemeler kullanıldığı gibi mobilyaların kumaşları ve yapıları bakımından da farklı ve geniş kesimlere hitap etmeyi başarırlar. Özellikle modern kumaş modelleri ve renklerinin kullanılması Avangarde mobilyaların en çok dikkat çeken özellikleri arasında yer almaktadır.

Avangarde Mobilya Özellikleri Neler?

Avangarde mobilya özellikleri bakımından klasik mobilyaları benzemektedir fakat daha sade ve zarif tasarımları ile ayrışma yaşarlar. Bu bakımdan temelde mobilyalarda hafif ve yumuşak bir görünüm oluşturulması amaçlanmaktadır. Klasik mobilyalarda görülen heybetli, yoğun oyma motifler, çok karmaşık işçilikler Avangarde mobilyalar da görülmez. Daha sade ve yapı olarak da daha minimal özellikler taşırlar.

Avangarde mobilyalarda oymalar yer alabilmektedir ancak motifleri çok daha hafif ve göz yormayacak şekilde tasarlanır. Klasik mobilyalara kıyasla Avangarde mobilyalarda daha hafif ve zarif oyma motifleri görülür. Aynı şekilde yorucu olmayan gerçek altın varaklar ile de kaplanabilmektedirler.

Avangarde Mobilya Stil Tarzı Nedir?

avangarde mobilya stil tarzi

Avangarde mobilya stil tarzı için klasik mobilya özellikleri kullanılır ama bahsedildiği gibi bunlar son derece kısıtlı ve sade şekilde olacak halde gerçekleştirilir. Özellikle Avangarde mobilyalarda kapitone kullanımı yaygındır. Bu özellikleri ile birlikte Avangarde mobilyalar için modern ve klasik mobilyaların bir tür karışımı ifadesi yapmak doğru adlandırma olacaktır. Kimi modellerde bu yüzden daha modern çizgiler ağır basarken kimi modellerde ise klasik göndermeler daha fazladır. Fakat hem oyma motiflerde hem de kapitone kaplamalı tasarımlarda dengeli bir konseptin oluşturulmasına olanak tanınmaktadır.

Avangarde mobilya renkleri olarak da çok geniş bir renk seçeneği sunmaz. Genelde altın varaklı olan modeller öne çıkar. Bunun yanında beyaz, siyah, kahverengi, kum rengi gibi tonlar da yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda kestane ya da kiremit tuğlası tonları da yine bu tür mobilyalarda kullanılmaktadır.

Avangarde mobilya tarzı için bir diğer önemli özellik de yapılarının hafif olması ve bu sayede çok daha rahat şekilde taşıma, yerleştirme ve hareket ettirme gibi özellikleri sunmasıdır.

Ayrıca Avangarde stili ürünleri inceleyebilirsiniz.

Modern TV Ünitesi Ne Tarzda Olmalıdır?

Modern TV üniteleri tarzları bakımından kullanılan alanların dekorasyonu için oldukça önemlidir. TV üniteleri evlerin salonlarında günümüzde en çok tercih edilen mobilya türleri arasında yer almaktadır. Bu üniteler hem televizyonun daha keyifli şekilde izlenmesini sağladıkları gibi hem de kullanıldığı alanın daha güzel ve çekici bir hale dönüşmesine yardımcı olurlar. Günümüzde işlevsel amaçlar için kullanılan üniteler, alanın dağınıklığının toplanmasını da sağlayarak daha düzenli bir alana sahip olma imkanı verirler. Bu yüzen modern TV ünitesi tercihlerinde belirli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

TV Ünitesi Nedir, Çeşitleri Neler?

TV ünitesi tanımı itibariyle teknolojinin gelişmesi ile birlikte televizyonların farklı yapılara bürünmesi sonucunda bu TV’lerin rahat bir şekilde kullanılmasını sağlamak için tasarlanmışlardır. Televizyonun duvara monte edilmesini ve çevresinde de bir ünite oluşturarak kullanıma ünite denilmektedir. TV ünitesi çeşitleri temel olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu üniteler duvarı tamamen kaplayan üniteler ve küçük, kısa yanlara doğru genişleyen ve eşya almaya uygun olan üniteler şeklindedir. Duvarı kaplayan modellerde LED aydınlatmalar da tercih edilebilir ve bu sayede daha çarpıcı bir görünüm de söz konusu olmaktadır. Ancak hangi ünitenin tercih edileceğini özellikle salon ebatlarının dikkat edilmesi gerekmektedir.

Modern TV Ünitesi Nasıl Olmalıdır, Nasıl Seçilir?

modern tv unitesi secimi

Modern TV ünitesi seçiminde salonun modern yapısına uyum gösteren detaylar ön planda tutulmalıdır. Bu sayede üniteden en yüksek oranda verim almak mümkün olacağı gibi aynı zamanda kullanıldığı alanı da tasarım ve görsel açıdan tamamlamak mümkün olacaktır. TV ünitesi seçimi için de bu noktaların ön planda tutulması büyük önem taşıyor.

TV İzlemeyi Konforlu Hale Getirmeli

Modern TV ünitesi seçimi için en büyük öncelik daha rahat bir TV izleme olanağı sunabilmesidir. Şayet sinema sistemi kullanılıyorsa sistemin kaplayacağı alan bilinmeli ve ünitenin de bu ekipmanları taşıyacak yapıda olması gerekmektedir. Aynı şekilde kullanılacak alanın ölçülerine de uygunluk göstermesi modern ünitelerin bir diğer özelliği olarak öne çıkıyor.

Oda Tasarımını Tamamlayan Özellikler Göstermeli

Modern TV ünitesi tercihi için mutlaka odanın ölçülerini karşılayan özellikler taşıması gerekiyor. Modern yaşam alanlarında tüm mobilya ve eşyaların odada tam bir uyum göstermesi çok önemlidir. Odanın hacmine göre büyük ya da küçük kalan üniteler orantısız bir görüntü yaratacakları için beklenen etkiyi sağlayamayacaklardır. Bu yüzden tercih etmeden önce odanın ölçülerinin ve her şeyden önemlisi ünitenin kullanılacağı alanın en iyi şekilde bilinmesi önem taşımaktadır.

İşlevsel Amaçları Yerine Getirmeli

tv unitesi islevsel amaclari

Tercih edilecek TV ünitesinin işlevsel amaçları da yerine getirmesi gerekmektedir. Kurulumu yapılacak alanda TV’yi göz hizasında tutmalı ve aynı zamanda etrafına çeşitli dekoratif eşyaların da koyulmasına olanak vermesi gerekmektedir. Özellikle duvarı kaplayacak olan ünitelerdeki raf sayısı da kitap, dergi, dekoratif eşya yerleşimi gibi önemli özelliklere hitap etmelidir.

Uzun Süreli Kullanıma Uygun Olmalıdır

TV ünitesi tarzı için özellikle kullanılan malzemenin yüksek kalite özellikleri taşıması büyük önem taşımaktadır. Dayanıklı ve şık malzemeden yapılan üniteleri tercih etmeniz hem alanda daha çarpıcı bir görünüm elde etmenize olanak tanıyacak, hem de daha uzun süreli kullanım bulmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu ünitelere farklı dekoratif eşyalar da koyulacağı için malzemenin çizilmemesi, korunaklı yapısını muhafaza etmesi de önemlidir.

Bu noktaları göz önünde tutarak yaşam alanlarınız için en uygun modern TV ünitelerini seçebilirsiniz.  Tüm özelliklerin yanında en önemli noktaların başında ise ünitenin kullandığınız alandaki eşya ve diğer detay tasarımlarına uyum göstererek bütünlük oluşturmasına dikkat vermek olacaktır.

Sitemizden TV Ünitelerini inceleyebilirsiniz.