Blog

Avangart Dekorasyon İle Klasik Dekorasyon Arasındaki Farklar

avangart dekorasyon

Birçok insanın kişisel tarzı evlerinin dekorasyonuna da yansır. Hayatı diğerlerine göre daha klasik yaşayanlar evlerinde klasik dekorasyon kullanmayı tercih eder. Yeniliklere açık, farklı şeyleri denemeyi seven insanlar ise evlerinde avangart dekorasyon çeşitlerini kullanmayı tercih eder.

avangart dekorasyonAvangart Dekorasyon Nasıl Olur?

Avangart Fransızca kökenli bir kelime olup öncü, deneysel fikirler ve yenilikler anlamına gelir. Dekorasyonda ise klasik mobilya ve tasarımların kalıpları ve normları farklılaştırılarak lüks ve daha gösterişli hale gelmesidir. Klasik ve modern tarzların başarılı bir birleşmesi olarak da tanımlayabiliriz. Yani avangart dekorasyon, klasik tarzı da içerisine alarak şaşalı, gösterişli ve zenginlik gösteren bir stildir.

Ülkemizde de son zamanlarda oldukça öne çıkan ve tercih edilen dekorasyonlar arasındadır. Klasik dekorasyonlarda kullanılmayan, tercih edilmeyen her öge kullanılır. Bu dekorasyon tarzındaki tek sınır sizin hayal gücünüzdür. Fakat dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. Sınırsız çeşit, model ve tarz içeren bu dekorasyonu karmaşık ve yorucu bir biçimde yorumlamanız söz konusu olabilir. Avangart demek illa göz yorsun, içerisinde her şey bulunsun demek değildir. Yorucu bir atmosfer oluşturmadan da lüks ve gösterişli bir dekorasyon yapabilirsiniz.

Genelde avangart tarzı mobilyalar, dönem mobilyaların iskeletleri ile günümüz modası kumaşların birleşimi ile tasarlandığını belirtelim. Doğru tercihlerde bulunduğunuz sürece avangart dekorasyon; salon, banyo, yatak odası, mutfak ya da oturma odası gibi evinizin birçok alanında oldukça kullanışlı olur.

Klasik Ev Dekorasyonu Nasıl Olur?

Klasik dekorasyon, yüzyıllardır var olan ve modası geçmeyen bir tarzdır. Yalınlığın ve sadeliğin zarifliğini simgeleyen bu tarzın modası hiç geçmez. Klasik dekorasyonda kaliteli mobilya seçmeniz önemli bir detaydır. Kaliteli mobilyaları uzun süre kullanabilirsiniz. Ayrıca evinizde her zaman şıklığı korur. İç mekân tasarımlarında odanın çekiciliğini ve estetik duruşunu arttırmak için klasik dekorasyon esnasında ışık dengesine dikkat etmelisiniz. Klasik bir ev dekorasyonunda birçok aksesuarla donatarak süslü bir görünüme sahip olmaya çalışmamanızı öneririz. Bu sebeple klasik ev dekorasyonu için dekorasyon fikirleri vermek gerekirse:

 • Koyu renk mobilyalar evinize daha geleneksel bir hava katar.
 • Orta koyuluktaki ahşap modeller evinizin daha modern gözükmesini sağlar.
 • Daha yeni ve farklı bir görünüm istiyorsanız açık ve koyu renkleri birlikte kullanarak değişik bir tasarım oluşturabilirsiniz.
 • Kumaş seçimi yaparken desenli kumaşlar seçmek yerine, kendinden desenli dokuları olan kumaşları tercih edebilirsiniz.
 • Klasik tarzda ev döşemek için kahverengi, kırmızı, bej, turuncu, sarı ve altın tonlarında renkleri kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Aksesuarlarınızı tercih ederken daha geleneksel motiflerle süslü desenler ve objelere göz atabilirsiniz.

Avangart ve Klasik Dekorasyon Arasında Nasıl Farklar Vardır?

Avangart dekorasyon ve klasik dekorasyon arasında oldukça belirgin farklar mevcuttur. Bunlar:

 • Klasik bir dekorasyonda olması gereken mobilyalar oldukça belirgindir. Avangart dekorasyon, bünyesinde fazlasıyla çeşitli mobilyalar ve aksesuarlar bulundurur. Bu dekorasyonda sınır yoktur.
 • Avangart dekorasyonda mobilyaların tasarımları en belirgin özelliklere sahip olur. Üstelik çoğunlukla metalik renklerde, en çok da altın renginde zarif desenleri olmaktadır. Klasik bir dekorasyonda bunlar şart değildir.
 • Avangart tasarımlarda modern, gösterişli ve yenilikçi dekorasyonlar ve objelere yer verebilirsiniz. Bununla birlikte klasik tasarımlarda doğal, sade ve nostaljik nesnelere ve mobilyalara tercih edilmektedir.
 • Avangart dekorasyona sahip bir mekânda daha çok beyaz, siyah ve fuşya gibi parlak lake boyalar tercih edilir. Klasik dekorasyonlarda ise kişinin dilediği herhangi bir renk tercih edilebilir. Bir zorunluluk söz konusu değildir.
 • Avangart dekorasyonda kullanılan mobilyalar genellikle oyma tasarımlara sahiptir. Fakat klasik dekorasyonuna uyum sağlayacak mobilyalarda bu tarz tasarımlar kullanılmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir